Rašelina

Rašelina je peloid (kašovina), což je látka, která vznikla v přírodě geologickými procesy. Peloidy mají schopnost vázat určité množství vody a nabývat kašovité konzistence. Rašelina vzniká rozkladem rostlinné hmoty suchopýru, rašeliníku a dalších rostlin typických pro rašeliniště. Rašeliny se podle složení řadí do kategorie humolitů a obsahují 95-99% organických látek. Rašelina je hojně využívaným přírodním léčivým zdrojem převážně v rehabilitaci, jelikož je výborným vodičem tepla. Z tohoto důvodu se využívá v termoterapii.

Léčebné účinky rašeliny

Účinky rašeliny spočívají ve zmírnění bolesti kloubů a svalů při revmatickém onemocnění či artróze a zlepšují prokrvení. Rašelina má dále zastoupení v kosmetice a dermatologii. Využívání přírodního zdroje, jakým rašilna je, spadá do samostatného oboru léčebné rehabilitace, tzv. balneologie/balneoterapie. Rašelina je využívána zejména v lázeňských a rehabilitačních zařízeních. Z rašelinových produktů lze zmínit rašelinové zábaly, rašelinové termofory, rašelinové koupele a rašelinovou kosmetiku.

zpět

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení