Rehabilitace po plastice předního křížového vazu 3. díl

 

Ve třetím díle vám představíme základní cviky pro třetí fázi rehabilitace.

Ta začíná 7. týdnem od operace a končí přibližně na konci 12. týdne. Další fáze je již specifická pro konkrétní sport a jeho trénink, který provozujete, nebo se na něj chcete v budoucnu zaměřit. Pokud takové nároky nemáte, můžete dále pokračovat ve cvičení dle tohoto videa.

Cíle této fáze:
• Plný rozsahu v operovaném kolenním kloubu.
• Plná extenze (propnutí) kolenního kloubu.
• Jízda na kole. Plavání – kraul, znak. Technika prsou pro nohy není vhodná.
• Plná zátěž a tedy stoj na samotné operované dolní končetině.
• Zvyšování zátěže pomocí posilovacích gum a více proprioceptivního cvičení pomocí nestabilních ploch.
• Posílení svalů celé dolní končetiny.
• Každý cvik opakujeme 8 - 12 krát.
• Cvičíme 3x – 5x týdně.

Při cvičení se také řiďte svými pocity jako je bolest. Pokud koleno po cvičení oteče, ale do druhého dne otok splaskne, pokračujte v již nastavené intenzitě. Jestli otok zůstává i druhý den ráno, intenzitu snižte a se zvýšením obtížnosti cviků ještě pár dní počkejte. Pro zvýšení obtížnosti cviků používejte zmíněné posilovací gumy a nestabilní plochy.

Další fáze je již specifická pro konkrétní sport a jeho trénink, který provozujete, nebo se na něj chcete v budoucnu zaměřit. Pokud takové nároky nemáte, můžete dále pokračovat ve cvičení dle tohoto videa. Jestli ale chcete poradit s dalším specifickým cvičením od 13. týdne, neváhejte a obraťte se na nás v naší ordinaci Rehasport.

Doufám, že pro vás byla videa užitečná, že vše plně zvládáte a s žádným cvikem nemáte problémy. Také zcela věřím, že už vás koleno nebolí a začínáte v něm mít stoprocentní důvěru. Za jakékoli dotazy a připomínky budeme rádi, stejně jako za váš lajk nebo odběr našeho kanálu. Díky a buďte zdrávi.

Pomůcky použité ve videu naleznete na webových stránkách www.rehasport.cz.

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně rehabilitace, obrátit se na nás můžete na www.rehabilitace.rehasport.cz.