Kurz Terapeutické využití Spophy Flossbandu
4. - 5. leden 2025 | NOVĚ VYPSÁN |
20. - 21. červenec 2024 | KURZ OBSAZEN |
3. - 4. únor 2024 | KURZ OBSAZEN |
Náplní kurzu s názvem "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" je prezentace metody "tissue flossing", která byla vyvinuta pro ovlivnění muskuloskeletálního, kardiovaskulárního, nervového ale i lymfatického systému lidského těla. Účastníci během dvoudenního intenzivního kurzu získají nejen teoretické informace o využití dané metody ve fyzioterapii a sportovním lékařství, ale hlavně získají potřebné praktické dovednosti, které jsou v rámci správné aplikace Spophy Flossbandu mimořádně důležité.
Co je flossband?
Moderní terapeutická metoda ošetření "tissue flossing" využívá speciálně navržených elastických pryžových pásů k ošetření obtíží pohybového aparátu. Jedná se tak o manuální nástroj, který pomáhá terapeutům dosáhnout plného zdraví a vyšší výkonnosti u jejich pacientů nebo u ošetřovaných sportovců. Terapeutický efekt dané metody ošetření je dosažen primárně kompresí měkkých tkání a kloubů, s následným terapeutickým ošetřením a uvolněním vytvořené komprese. Využití flossbandových pásů nabírá od roku 2013 na velké popularitě ve světové fyzioterapii, ale i v rámci sportovní přípravy. Využití Spophy Flossbandu je vhodné k ošetření pohybového aparátu v jakémkoliv stádiu onemocnění, ať už se jedná o akutní, post akutní nebo chronické stádium. Spophy flossbandové pásy mají také velký význam v rámci prevence zranění pohybového aparátu.
Obsah kurzu
Kurz "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" je rozdělen do více teoretických a praktických celků, které jsou důkladně porcovány v rámci dvou intenzivních dnů trvání kurzu tak, aby měli účastníci co nejvíce času a možností se detailně seznámit s principy a technikou využití Spophy Flossbandu.
Náplň teoretické části kurzu Terapeutické využití Spophy Flossbandu
V rámci teoretické části se účastníci kurzu dozvědí o základech využití Spophy Flossbandu, o základních cílech terapie, kterých se snaží terapeut dosáhnout, o materiálech, vlastnostech a péči o Spophy flossbandové pásky. Velkou kapitolu v rámci teoretické části tvoří vysvětlení mechanismů účinku flossingových pásek na lidské tělo. Účastníci kurzu se tak dozvědí nové informace nebo si propojí své poznatky například o vrátkové teorii bolesti, rehydrataci měkkých tkání, reaktivní hyperémii, tixotropních vlastnostech synoviální tekutiny a amorfní mezibuněčné hmoty, ale zopakují si také znalosti o kloubových blokádách, fasciálních řetězcích či svalovém napětí a svalové regeneraci. Součástí teoretické části je také takzvaná "Evidence-based medicine", která obsahuje shrnuté a přehledné informace z nejnovějších výzkumných prací, které se metodou "tissue flossing" v posledních letech zabývali. Náplní teoretické části jsou samozřejmě i všeobecné zásady aplikace Spophy flossbandových pásů, v rámci kterých se účastníci dozvědí například, jaký je ideální čas ošetření, s jakým napětím aplikovat Spophy Flossband na jednotlivé struktury, jak určit místo a směr aplikace pásky a jaké léčebné techniky lze s aplikovaným flossbandem provést.
Náplň praktické části kurzu Terapeutické využití Spophy Flossbandu
V praktické části si následně účastníci kurzu vyzkouší různé aplikační techniky, jako například "techniku posouvání", "kompresní techniku" nebo techniku "rebound", kterých lze po zvládnutí základů s flossbanovými pásy provést pro dosažení ještě lepšího terapeutického výsledku. Dále si účastníci kurzu v praktické části vyzkouší možnosti různých aplikaci Spophy flossbandových pásů, mezi které patří například fasciální, svalová, kloubová nebo lymfatická aplikace. Účastníci kurzu tak prakticky vyzkouší, jaké rozdíly existují například při ošetření různých fasciálních linii, jak je možné ošetřit triggerpointy v různých svalech, jak systematicky pracovat na úpravě svalového napětí a jaké možnosti nabízí Spophy Flossband v rámci ošetření kloubů s omezenou "joint play". Účastníci kurzu "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" budou mít také v průběhu dvou dnů mnoho času si otestovat okamžité efekty terapie a možnost porovnat si stav před a po ošetření pomocí Spophy flossingových pásů. Součástí praktické části je také nácvik aplikace v jednotlivých obdobích po traumatickém úraze, díky čemuž je terapeut schopen maximálně zkrátit dobu potřebnou pro rehabilitaci pacienta nebo sportovce.
Kombinace Spophy Flossbandu s jinými terapeutickými metodami
V rámci kurzu "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" se účastníci také dozví, jak je možné Spophy Flossband vhodně kombinovat s ostatními léčebnými metodami nebo rehabilitačními pomůckami, pro docílení okamžitého a dlouhotrvajícího efektu dané terapie. Účastníci kurzu si vyzkouší kombinaci metody "tissue flossing" s metodou kineziologického tejpování, kombinaci s využitím perkusivní terapie pomocí moderního zařízení Theragun nebo možnosti společného využití Spophy Flossbandu v kombinaci s masážním válcem nebo Spophy Cupping Set. Spophy Flossband je však možné kombinovat téměř s každou metodou ošetření a jejich úspěšné zařazení do jiných terapeutických konceptů a metod je jedním z hlavních cílů kurzu. Následně je tak na každém účastníku kurzu, jeho nápaditosti, rozhledu, aby se sám rozhodl, jak dané nabyté vědomosti a praktické dovednosti využije v kombinaci s technikami, které každodenně využívá ve své praxi.
Co zvládne účastník po absolvování našeho dvoudenního intenzivního kurzu flossingu?
Po absolvování kurzu "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" budou účastníci schopni efektivně využít Spophy Flossband k terapii ortopedických, neurologických a funkčních poruch pohybového systému. Budou také schopni přesně určit nejoptimálnější místo a požadovanou strukturu pro ošetření, určit správný směr a tah flossingové pásky, správně vybrat vhodnou aplikační techniku a rozhodnout o vhodných indikacích a kontraindikacích využití Spophy flossingové pásky. Účastníci kurzu budou schopni využít metodu "tissue flossing" ke snížení vnímání nocicepce v dané oblasti, k ošetření fascii a fasciálních řetězců, k odstranění kloubních blokád, k podpoře krevního oběhu a svalové výživy, k úpravě propriocepce, k ovlivnění psychiky pacienta, k odstranění spoušťových bodů ve svalech a k pozitivnímu ovlivnění svalového řetězení a svalového napětí.
Co si s sebou vzít na kurz
Na kurz je třeba si vzít s sebou pouze pohodlné sportovní oblečení. Poznámkové bloky není nutné mít s sebou, protože každý účastník kurzu obdrží přehledné, barevné a obsáhlé skripta s množstvím obrázků, které přesně kopírují přichystanou prezentaci tak, aby bylo psaní poznámek pro účastníky kurzu co nejpohodlnější. Rovněž budou pro každého účastníka zabezpečené pomůcky na cvičení. K nahlédnutí budou také dostupné anatomické atlasy.
Doplňující informace ke kurzu
Kurz Terapeutické využití Spophy Flossbandu je primárně koncipován pro lékaře, fyzioterapeuty a studenty fyzioterapie, ale rozhodně ho mohou absolvovat i maséři, sportovní trenéři, fitness trenéři nebo i sportovní nadšenci. (Znalosti anatomie a fyziologie jsou vítány, ale ne nutné pro absolvování kurzu Terapeutické využití Spophy Flossbandu). Každý účastník obdrží po úspěšném ukončení kurzu osvědčení o absolvování kurzu Terapeutické využití Spophy Flossbandu a také dostane své vlastní Spophy flossbandové pásky, které mu následně po dokončení kurzu zůstanou. V rámci kurzu bude zajištěno občerstvení pro všechny účastníky. V průběhu kurzu bude každý den několikrát k dispozici krátká pauza a jedna větší jídelní pauza. Na kurz je nutné dorazit s časovým předstihem. V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám k dispozici na jan@rehasport.cz nebo 775 096 009.
Jaká je cena kurzu?
Dvoudenní kurz "Terapeutické využití Spophy Flossbandu" stojí 4800 Kč. V ceně je zahrnutý materiál, skripta a občerstvení
Kdo je lektorem kurzu "Terapeutické využití Spophy Flossbandu"?
Lektorem kurzu je Mgr. Ján Pisarčík. Kromě práce v nestátním zdravotnickém zařízení Rehabilitace Rehasport pracuje Ján jako vedoucí fyzioterapeut Rehasport OCR Elite Teamu. Bakalářské vzdělání získal na Lékařské fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, kde zakončil studium s pochvalným uznáním za mimořádně a vynikající znalosti. Magisterské studium ukončil na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. V průběhu studia se zúčastnil vícero odborných kurzů z oblasti fyzioterapie a fitness v České republice, ale i v zahraničí. Absolvoval odborné stáže pod vedením zkušených fyzioterapeutů v SK Slavia Praha a ASC Dukla Praha.
V minulosti se profesionálně věnoval fotbalu, byl členem Slovenské mládežnické reprezentace a hráčem ŠK Slovan Bratislava v dorosteneckých kategoriích. I proto využívá svoje fyzioterapeutické znalosti nejčastěji k terapii profesionálních a výkonnostních sportovců. Ve své praxi spolupracuje s českou reprezentací v rychlostní kanoistice, s vícero olympioniky, mistry světa nebo Evropy, českými reprezentanty a jinými vrcholovými sportovci.
Ján je zakladatelem a hlavním lektorem dvoudenního kurzu s názvem „Terapeutické využití Spophy Flossbandu“. Jako jediný český nebo slovenský fyzioterapeut, je součástí Therabody University se sídlem v USA a držitelem „Master Trainer certificate“. Díky tomu je také hlavním lektorem jednodenního kurzu „Terapeutické využití Theragunu“. V rámci vzdělávání se také věnuje psaní informativních článků pro veřejnost a natáčení naučných videí z prostředí fyzioterapie. Ve své praxi nejčastěji využívá prvky z metodik McKenzie, PNF, DNS, měkké a mobilizační techniky. Z praktických terapeutických technik velmi rád používá tissue flossing a kinesiotaping. Jan věří, že se každý pacient dokáže uzdravit sám, pokud je nasměrován na správnou cestu a jsou mu poskytnuty ty správné nástroje a informace. Věří, že místo toho, aby bolest ovládala život pacienta, zvládne každý pacient ovládat bolest ve svém životě.
Mgr. Ján Pisarčík - lektor kurzu
JAK SE PŘIHLÁSIT NA NAŠE KURZY?
RECENZE NA KURZ TERAPEUTICKÉ VYUŽITÍ SPOPHY FLOSSBANDU